kpv
10 فروردین 1402 - 10:27

۵۴۰ هزار راس دام در اصفهان علیه تب برفکی رایگان واکسینه شدند

اصفهان- رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان گفت: با هدف پیشگیری از بروز بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، حدود ۵۴۰ هزار راس دام سبک و سنگین سال گذشته در برابر تب برفکی رایگان واکسینه شدند.

اکبر حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به اهمیت واکسیناسیون در کنترل و پیشگیری از بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و دام، در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۲۰۳ هزار و ۳۴۵ رأس گاو و گوساله و ۳۳۶ هزار و ۳۸۳ رأس گوسفند و بز علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.

وی به واکسیناسیون ۷۷ هزار و ۹۶۵ رأس گاو و گوساله و ۱۷ هزار و ۴۳۶ رأس گوسفند و بز علیه بیماری بروسلوز در سال گذشته اشاره کرد و گفت: ۱۴۹ هزار و ۳۹۵ رأس گوسفند و بز علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شدند.

واکسیناسیون بیش از ۱۰ هزار قلاده سگ علیه بیماری هاری

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان، واکسیناسیون بالغ بر ۳۴ هزار ۶۹۹ رأس گاو علیه بیماری لمپی اسکین و ۱۳۱ هزار و ۳۶۲ رأس گوسفند و بز را در برابر آبله از دیگر اقدامات در راستای حفظ سرمایه‌های دامی و ارتقا بهداشت عمومی برشمرد و افزود: سال گذشته ۱۰ هزار و ۶۷۹ قلاده سگ گله و صاحب‌دار نیز واکسن هاری دریافت کردند.

حسینی اضافه کرد: همچنین برای ردیابی و کنترل بیماری‌های بروسلوز، سل و مِشمِشه و شناسایی موارد مشکوک به این بیماری‌ها در جمعیت دامی شهرستان، بالغ بر ۱۳۴ هزار و ۴۱۴ فقره تست بروسلوز، بیش از ۶۱ فقره تست سل و ۵۶۷ فقره تست مشمشه انجام شد.

به گزارش مهر، تب برفکی یا (بیماری دهان و پا Foot-and-Mouth Disease ) یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است. این بیماری ویروسی، عفونی و گاهی کشنده معمولاً در حیوانات سم دار مانند گوسفند، گاو، گاومیش، خوک و بز دیده می‌شود. این بیماری شیوع گسترده‌ای می‌تواند داشته باشد و ضرر آن به دام‌داری‌ها به اندازه‌ای است که از این بیماری به عنوان طاعون صنعت دام‌پروری یاد می‌کنند.

تب شدید، اشتها نداشتن دام، کم شدن مقدار شیر تولیدی در میش‌ها، تجمع مخاط شفاف در بینی، ترشح و تجمع بزاق و مخاط در دهان، گوشه‌گیری دام، کم شدن وزن، افسردگی، وجود زخم در دهان و ضعف عمومی بدن از جمله علائم این بیماری در دام است.

تب برفکی بیماری مشترک بین انسان و دام نیست‌.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1117174