kpv
10 فروردین 1402 - 06:45

برپایی کیمه‌های عشایری در مبادی ورودی شهرهای مازندران/ تنوع‌بخشی اقتصاد عشایری

رئیس اداره امور عشایر مازندران گفت: نوروزگاه‌های عشایری به رسم هر ساله در نوروز ۱۴۰۲ برای استقبال مسافران و گردشگران استان مازندران برپا شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، حجت‌الله شعبانی حاجی رئیس اداره امور عشایر مازندران با اشاره به‌برپایی‌کیمه‌های(نوروزگاه‌های) عشایری از جاذبه‌های گردشگری فرهنگی عشایر مازندران، اظهار کرد: وقتی صحبت از استان مازندران می‌شود در کنار چشم‌اندازهایی مثل دریا، جنگل و کوه‌های سر‌به‌فلک‌کشیده صنایع دستی ارزشمند این استان هم جایگاه ویژه‌ای در بین گردشگران دارد.

وی با بیان اینکه مازندران هر ساله میزبان مسافران زیادی از اقصا نقاط ایران و یکی از مقاصد اصلی گردشگری است، گفت: نوروزگاه‌های عشایری به رسم هر ساله در نوروز ۱۴۰۲ برای استقبال مسافران  و گردشگران استان برپا شده است.

رئیس اداره امور عشایری مازندران ادامه داد: ‌مناسبت نوروز کیمه‌های عشایری در مبادی شهرهای آمل، سوادکوه، سوادکوه شمالی و بابل برپا شده است که به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مازندران به شمار می‌رود و آمادگی استقبال از مسافران نوروزی را دارد.

  شعبانی با اشاره به آمادگی برپایی کیمه‌های عشایری  در صورت همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی، در سایر شهرستان‌ها، اضافه کرد: این مهم می‌تواند در توسعه گردشگری عشایری مازندران در ایام نوروز نقش بسزایی ایفا کند.

وی تصریح کرد: هدف از بهره‌برداری از بهره‌برداری کیمه‌های عشایری این است مسافران استان مازندران از تولیدات عشایر و آشنایی آنها با سبک زندگی و صنایع دستی عشایر مازندران راه‌اندازی شده است. 

رئیس اداره امور عشایر مازندران یادآور شد: تنوع بخشی به معیشت عشایر و کاهش وابستگی آنها به دامداری یکی از راهبردهای اصلی سازمان عشایر جهت حمایت و تقویت و رفع مشکلات جامعه عشایری است که چهار بخش گردشگری، صنایع دستی، گیاهان دارویی و زنجیره تولید گوشت قرمز را شامل می‌شود.  

شعبانی با تاکید بر اینکه نوروزگاه‌های عشایری گامی مثبت در ترویج گردشگری عشایری به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: نمایش آداب و رسوم عشایر، تولیدات لبنی و صنایع دستی عشایر برای گردشگران نوروزی مازندران، جنبه فرهنگی ارزشمندی دارد و به آشنایی بیشتر مسافران با فرهنگ غنی عشایری می‌انجامد.  

وی به توسعه گردشگری و صنایع دستی عشایری در جهت تحقق شعار سال، اظهار کرد: به‌طور حتم سالی که پشت سر گذاشتیم سالی پربار در عرصه‌های ملّی، منطقه‌ای و سازمانی بود که در سرلوحه خود نامگذاری حکمت‌آمیز سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین از سوی مقام معظم رهبری را به ارمغان داشت. 

رئیس اداره امور عشایر مازندران با تأکید بر اینکه سال ۱۴۰۲ از سوی مقام معظم رهبری سال «مهار تورم و رشد تولید» نامگذاری شده است، افزود: عشایر کشور که ۱.۸ درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص می‌دهند ۲۵درصد گوشت قرمز و ۳۵ درصد صنایع دستی  را تولید می‌کنند و در حوزه گیاهان دارویی و گردشگری نیز ظرفیت‌های قابل توجهی دارند. 

شعبانی حاجی در پایان خاطرنشان کرد: از سیاست‌های اصلی پیش‌روی سازمان امور عشایر، تنوع بخشی اقتصاد عشایری است و امیدواریم با استفاده از ظرفیت قابل توجه استان مازندران و با تکیه بر توسعه گیاهان دارویی، گردشگری عشایری و صنایع دستی عشایری و زنجیره تولید گوشت قرمز، در مسیر رشد، توسعه و تکامل عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی عشایر گام برداریم. 

پایان پیام/۸۶۰۳۴/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 1117101